Stejnokroj je se skauty spojen od samého začátku tohoto hnutí, tedy již více než 100 let. I když se kroj postupně vyvíjelměnily se jeho součásti, barva, rozmístění a podoba doplňků, použitý materiál – základem zůstala krojová košile. Ta získala současnou podobu v roce 2000. Je vyrobena z čisté bavlny a ušita v České republice. Vedle košile je jako základní součást kroje nyní dostupná také dámská halenka. Veškeré níže dostupné informace si také můžete stáhnout v souboru pdf zde Skautský kroj, návod.

NÁVOD NA UMÍSTĚNÍ KROJOVÝCH DOPLŇKŮ NA KOŠILI SKAUTSKÉHO KROJE:

  1. Zakoupenou košili nejprve vyperte a vyžehlete.
  2. Jednotlivé krojové doplňky mají na skautské košili své přesné umístěni (viz nákres – obrázek odpovídá kroji skauta/skautky; vlčata/světlušky používají obdobné doplňky – jejich umístění je shodné s těmi skautskými). Nášivky přišíváme nejlépe nití, která barevně odpovídá jejich okrajům.

PRAVÝ RUKÁV

  1. Znak WOSM/WAGGGS – znak jedné/obou ze světových skautských organizací (umístění uprostřed rukávu 1 cm pod ramenním švem), chlapci pouze znak WOSM.
  2. Odznaky skautských výzev, např. Tři orlí pera (uprostřed rukávu, cca 1 cm pod č. 1), nosí se max. dvě nejpozději dosažené výzvy.
  3. Odznaky odborných zkoušek – vlčci, světýlka, odborky (cca 1 cm pod č. 2, další o 1 cm níž, nejvýše 3 v jedné řadě; další posléze až do tří sloupců se shodnými rozestupy).

LEVÝ RUKÁV

8. Domovenka (uprostřed rukávu, horním okrajem kopíruje rukávový šev).

9. Číslo oddílu (uprostřed rukávu, 1 – 2 cm (dle výšky postavy) pod domovenkou.

10. a) Oddílový znak (uprostřed rukávu, 1 – 2 cm pod č. 9) b) Družinový znak / barva šestky (uprostřed rukávu,

1 – 2 cm pod oddílový znak; pokud není oddílový znak, tak pod číslo oddílu)

11. Funkční označení „véčka“ (uprostřed rukávu, 1 – 2 cm pod poslední nášivku na rukávu)

TĚLO KOŠILE

5. Mezinárodní domovenka (těsně nad patkou pravé kapsy uprostřed).

6. Slibový odznak (1 – 2 cm nad patkou levé kapsy uprostřed, skautky včetně modrého trojlístku).

7. Lipové lístky (k hornímu okraji patky levé kapsy cca 1 cm od jejího vnitřního okraje, řapíkem dolů).

8. Stupně zdatnosti vlčat, světlušek, skautů a skautek (uprostřecLpravé kapsy), postupně získávané stupně zdatnosti na kroji zůstávají.

ŠÁTEK A ŠŇŮRKA

  • Šátek příslušné barvy – lze nosit jak na hrnci, tak i pod límcem (viz nákres).
  • Znak střediska (v zadním cípu šátku uprostřed, 1 – 2 cm od obou okrajů).
  • Šňůrka příslušné barvy s píšťalkou (na levém rameni provlečena pod nárameníkem, volně spuštěna do levé kapsy, na konci umístěna dvouhlasá skautská píšťalka).

Na webu je dostupný prográmek, který je určený především pro bližší seznámení se skautským krojem a krojovými doplňky. Program stále prochází vývojem a v současné době obsahuje okolo 400 krojových doplňků a jejich počet zdaleka není konečný. Rád uvítám jakékoli vaše konstruktivní nápady, postřehy nebo kritiky. Program je k dispozici online zde.

Program ke stažení zde.