DĚLENÍ NOŽŮ DLE KATEGORIÍ
1. Multifunkční kapesní nože:
Typ nože, který je neocenitelným pomocníkem jak při výpravách do přírody tak v každodenním použití. Multifunkční nože jsou specifické tím, že mimo nože obsahují i mnoho dalších užitečných nástrojů. Jako např. kombinačky, nůžky, pilku, šroubováky, otvíráky atd.
Před koupí multifunkčního nože si musíme ujasnit, jaké nástroje budeme nejpravděpodobněji potřebovat.
2. Zavírací kapesní nože s pojistkou:
Jedná se o kombinaci klasických nožů s pevnou čepelí a zavíracích nožů. Jsou totiž skladné a přitom udělají téměř stejnou práci jako nůž s pevnou čepelí. Způsob vybroušení a tvar těchto nožů udávají hlavní smysl jejich použití.
Jsou vhodné jako záložní nože, nebo jako hlavní nože v případě nutnosti malých rozměrů např. při houbaření atd.
3. Nože s pevnou čepelí:
Jedná se o klasické nože, které používáte denně pro přípravu jídla a pro řezání čehokoli jiného v práci, doma nebo na zahradě. Zpravidla jsou odolnější než nože zavírací a lze s nimi provádět i náročnější činnosti, jako páčení a sekání. Nože s pevnou čepelí se nejčastěji nosí v pouzdře na opasku.
MATERIÁL NOŽE
Čím je použita tvrdší ocel na výrobu čepele, tím déle nůž udrží své ostří, ale zároveň hůře se i brousí. Nutno si ověřit zda je ocel nerezová, aby nám nůž po pár použití nezačal rezivět.
Materiál rukojeti, by měl být příjemný na opak a měl by umožňovat příjemné držení. Zároveň by měl být odolný vůči povětrnostním vlivům (déšť, slunce atd.)
POJISTNÉ MECHANISMY
Pokud má být zavírací nůž bezpečný, je třeba jeho čepel zajistit proti nechtěnému zavření. Nože mohou mít klasickou odpruženou pojistku, moderní, výrobně jednoduchou pojistku typu liner lock, nebo pojistku na principu samostatné odpružené západky, která uzamkne čepel do rukojeti.
Nejčastěji používaná pojistka liner lock, je v podstatě část bočnice nože,ta se opírá o patu vyklopené čepele, což znemožňuje její nechtěné zavření.
Backlock, je asi nejčastější pojistka. Čepel jistí odpruženou západkou. Pojistka bývá umístěna v zadní nebo střední části rukojeti nože.
Pojistných systémů, je velké množství, před nákupem nože je nezbytné vyzkoušet danou pojistku u konkrétního nože.
TVARY ČEPELE A RUKOJETI
Tvar čepele a rukojeti závisí na vkusu toho, kdo bude nůž používat. Rukojeť by měla být pevná, neměla by se hýbat, nebo být náchylná k uvolnění.
Zuby na čepeli:
Zuby na čepeli, které zasahují do hlavní řezací části čepele (za rukojetí až do vzdálenosti 2/3 délky čepele) nejsou příliš vhodné. Pilovité ostří neřeže, ale trhá, materiál zbytečně poškozuje, a když se otupí, je velmi těžké jej nabrousit.
Jednostraně broušené čepele:
Důvodem výroby jednostranně broušených nožů je jak snadná výroba tak i specifické použití nože.
Ostří vybroušené z pravé strany čepele se více hodí pro praváka, pravou rukou se krájí a leviou rukou se přidržuje materiál. Pro leváka se více hodí ostří broušené z levé části čepele.