JAK VYBÍRAT
- Ujasnit si, v jakých klimatických podmínkách budeme spacák používat a vybrat ten, který má dostatečnou tepelnou izolaci.
- Ujasnit si, jaká velikost sbaleného spacáku, se nám hodí.
- Ujasnit si, jestli chci spacák, tzv, mumii nebo tzv. deku.

TELOTY, DO KTERÝCH JE SPACÁK URČEN
Izolační vlastnosti spacáku závisí na materiálu, kterým je spacáj vyplněn. Kritériem schopnosti izolace je počet molekul vzduchu, které na sebe dokáže izolační amteriál navázat. Vlastním izolačním médiem není totiž použitá náplň, ale vzduch. Peří nebo syntetická vlákna mu jen vytváří prostor, který má zaujmout. Proto vám bude v obrovském a těžkém spacáku z levné, neznačkové izolační náplně asi zima, kdežto v tenčím a lehčím spacáku s náplní kvalitních, nejlépe značkových dutých vláken tepleji a v nejmenším a nejlehčím spacáku z moderních špičkových dutých vláken nebo mikrovláken nejtepleji.
Zjednodušeně lze spacáky rozdělit na: 1) ultraletní
2) letní
3) třísezónní
4) zimní
5) expediční neboli extrémní
Pokud nocujete po celý rok v přírodě, potřebujete ideálně čtyři spacáky. To je však velmi nákladné, lze to však vyřešit kompromisem. Například takto. Vynecháte ultraletní, v létě se prostě budete občas potit. Máte tři. Podle zásady lepší teplo než zima vynecháte letní a od jara do podzimu budete slušně spát v třísezónním. Pak vám stačí spacáky dva. A neplánujete-li spát v mrazech, kam je jednoznačně nejlepší spacák zimní, postačí vám jediný, dobrý třísezónní spacák.
PEŘÍ NEBO SYNTETIKA
V poslední době jsou syntetické materiály upřednostňovány před peřím. Peří se stalo téměř výlučným materiálem pro špičkové spacáky do suchých mrazů ve vysokohorských oblastech, kde už neprší a je tam relativně nízká vlhkost vzduchu. Pozor! Peří totiž velmi snadno absorbuje vlhkost.Pokud spacák vycpaný peřím zmokne, nebo navlhne peří prakticky zmizí a místo spacáku máte jen mokrý hadr. Případně ve velkých mrazech pak v komorách volně přesýpáte menší množství ledových krup, které byly dříve peřím. Promočený péřový spacák pak sušíte v suchém prostředí jeden až dva týdny, pokud vám dříve nezplesniví.
SYNTETICKÉ NÁPLNĚ
Syntetické náplně se vyznačují, nenáročnou údržbou a minimální absorbcí vlhkosti. Spacák s touto izolační vrstvou lze snadno a rychle vysušit a navlhnutí nesnižuje jeho vlastnosti. Tento spacák můžeme bez obav prát v automatické pračce na nějaký jemnější program. Syntetická vlákna jsou vhodná pro alergiky, kteří mají problémy s peřím.
POZOR NA NEKVALITNÍ NÁPLNĚ
Pro všechny syntetické náplně se nesprávně vžilo označení dutá vlákna. Rozdíly mezi nimi jsou však značné. Někteří dodavatelé dodávají (zejména z vychodu) izolační materiál, který nesplňuje normy. Například vlákna nemají předepsanou délku, nejsou dutá, lámou se atd. Společným znakem často bývá extrémně nízká cena spacáku.
Kvalitní dutá vlákna mají délku několik desítek cm a v řezu jednu či více dutinek přibližně kruhového průřezu. Jinou variantou, jak dostat do rouna více vzduchu jsou spirálová nebo profilovaná vlákna. Vlákna se za pomoci tepla zpracovávají do izolačního rouna. Molekuly vzduchu jsou v něm nejen mezi vlákny jako u vláken klasických, ale i uvnitř vláken a rouno tedy při stejné hmotnosti izoluje lépe.
Jediná značková dutá vlákna, na která bylo donedávna možno se spolehnout, vyrábí nadnárodní koncern DuPont a jsou seřazeny od nejstarších a nejlevnějších po nejnovější a nejlepší: Hollofil 608, Hollofil II, Quallofil, Quallo, Thermolite, Thermolite Active, Thermolite Plus, Thermolite Extra a Thermolite Extreme
Dutá vlákna si nesmíme plést s mikrovlákny. Jejich průměr je řádově asi desetkrát menší než u dutých vláken.
PEŘÍ
Peří je osvědčený přírodní materiál s výbornou stlačitelností a velmi dobrou tvarovou stálostí. Nejčastěji se používá peří husí.
Tepelně izolační schopnost peří závisí na poměru prachového peří a malých pírek. To jsou ona čísla 90/10, 80/20 atd. V prvním případě jde např. o směs s 90% prachového peří a 10% peří jemného neboli malých pírek. Dalším důležitým kvalitativním údajem je tzv. plnivost. Ta vyjadřuje celkovou pružnost a rozpínavost, tedy schopnost peří zaujmout určitý objem. Tato veličina se měří laboratorně mezinárodně uznávanou metodou a udává se v kubických palcích (cuin). Čisté prachové peří (100/0) dosahuje hodnoty 950 až 1000 cuin, směs 90/10 asi 650 cuin a 70/30 asi 500 cuin.
Peří není rozhodně překonaným materiálem. I ty nejkvalitnější a nejdražší syntetické náplně se prachovému husímu peří v poměru hmotnosti k tepelné izolaci přibližují zatím jen na dohled. Kdo tedy počítá s bivakováním ve velkých suchých mrazech a zároveň je nucen počítat každý gram hmotnosti, měl by volit kvalitní „péřák“.
VNĚJŠÍ A VNITŘNÍ TKANINA
Prodyšnost je hlavním požadavkem na vnitřní tkaninu. Vnější tkanina spacáku má za úkol zabránit pronikání vlhkosti do vnitřku spacáku. Celek spacáku by měl mít ale dostatečnou prodyšnot aby umožnil odpařování par z těla až na povrch spacáku, kde se rozptýlí do ovzduší. Výzkumy bylo zjištěno, že průměrný člověk za noc vypotí 0,5 – 1,5 l vody. Tato voda ve formě páry se musí dostat ven. Pokud se pára z těla nedostane až na povrch spacáku zkondenzuje ve vodu a ráno se probudíme mokří.
Vnitřní tkanina by kromě prodyšnosti měla být i příjemná při styku s pokožkou. Tkanina musí být také dostatečně hustá, aby izolační materiál nepronikal z komor ven a zároveň dostatečně propustná, aby vodní páry mohly ze spacáku ven.
Nejběžnějším materiálem je pak klasický 100% polyamid, tzv. nylon s různými voduodpudivými úpravami a zátěry. Ripstop je pak zpevněná varianta jakékoli tkaniny, více odolná proti oděru a roztržení. U nejlevnějších spacáků se jako vnitřní tkanina často používá bavlna. Ta je sice příjemná na dotek, ale je poměrně těžká, objemná, snadno se špiní, absorbuje vlhkost a pachy a dlouho schne.
KONSTRUKCE SPACÁKU
U nejjednodušších spacáků se syntetickou náplní je jedna prošívaná vrstva izolace. To pro třísezónní spacák není šťastné řešení. Nejlepším řešením je tzv. sendvičová konstrukce se dvěma nebo více na sobě nezávislými vrstvami.
TEPLOTY POUŽITÍ
Vždy vybírejte spacák s dostatečnou izolační rezervou. Údaje uvedené na štítku totiž neznamenají, že vám za jakýchkoli podmínek musí být ve spacáku při uvedených teplotách příjemně teplo, ale naopak pouze za ideálních laboratorních podmínek, se kterými se v praxi nikdy nesetkáte. A jakou rezervu zvolit? To záleží jen a jen na vás a na podmínkách, ve kterých se můžete ocitnout.
Z výše uvedeného vyplývá, že teplotní rozsah užití spacáku je pouze orientační údaj, který vychází z měření tepelné izolace spacího pytle a analýzy tohoto měření ve smyslu teplot použití, které pomohou porovnávat jednotlivé izolace a spací pytle mezi sebou a to pouze v normalizovaných podmínkách.
VELIKOST SPACÁKU
Malé tělo příliš velký spacák „nevytopí“ a naopak příliš malý spacák, kromě toho, že neumožní pohodlné natažení těla, navíc stlačuje izolační vrstvu, která pak izoluje méně. Spacák by měl být mírně volný, právě tak, aby se spáč při otáčení z boku na bok neotáčel s celým spacákem, ale pouze on sám.
ZIP
U neznačkového zipu riskujete, že vás zradí právě v okamžiku, kdy to nejméně potřebujete. Noc v mraze se spacákem použitým jako přikrývka, protože zip nejde zapnout, rozjíždí se nebo upadl jezdec může být také vaší nocí poslední. Absolutní světová špička jsou zipy YKK, vynikající jsou také české zipy Ws20. Zip by měl být krytý vnitřní zateplovací légou, která zabraňuje úniku tepla ven konstrukcí zipu.
TEPLÉ ŠVY
Ani u spacáků jednoduché konstrukce bychom neměli nalézt tzv. studené švy, tedy prošití celého spacáku, ale vždy komorovou konstrukci. Pokud zvednete otevřený spací pytel proti světlu a otvory po jehle skrz naskrz vidíte na druhou stranu, takového spacáku se co nejrychleji zbavte.
KOMPRESNÍ OBAL
Kompresní obal umožní stlačit objem spacáku při sbalení až na 40% objemu původního. Ale každé takovéto stlačení snižuje životnost izolační náplně, ať už syntetických vláken nebo peří. Nepatrně se vždy zmenší „loft“, spací pytel se po vybalení nepatrně méně „nafoukne“. A čím déle a častěji je spacák takto stlačený, tím hůře.
Při skladování spacáku je lepší jej vybalit z kompresního vaku a zavěsit např. do skříně. Výrazně tím prodloužíme životnost spacáku.
Literatura a odkazy
- wikipedie.cz
- Webové stránky výrobce kvalitních českých spacáků (http://www.prima-spacaky.cz)