AMBULANČNÍ UZEL

Používá se na svazování dvou lan přibližně stejného průměru. Nikdy nemůže být spolehlivý, pokud se konce nezajistí například pojistkou. Na svazování lan pro potřeby horolezectví je nevhodný až nebezpečný. Uzel po laně klouže, zvlášť při uvázání na hladkých syntetických materiálech nebo při rozdílných průměrech či materiálech obou svazovaných lan. Uzel je plochý a netlačí, proto se používá také v lékařství (obvazy, šátky).

Použití:

  • svazování přibližně stejně silných lan
  • ve zdravotnictví (netlačí)

Riziko: Nesmí se používat v horolezectví a tam, kde na spoji závisí lidské životy. Uzel se snadno rozváže.

LODNÍ UZEL

Je základem pro vázání mnoha jiných uzlů. Námořníci s ním přivazují lodě k molům. Horolezci ji používají na sebezajištění do karabin, protože se snadno váže, spolehlivě drží i při zatížení jen jednoho konce, po zatažení ji lze snadno rozvázat a lehce zkrátit. Spolehlivě drží lano na válcových předmětech ať mají hladký nebo drsný povrch – hladká ocelová tyč, borová větev s hrubou kůrou, lano.

Nehodí se pro vázání na hranaté předměty nebo předměty, k jejichž povrchu nemůže přilnout po celém obvodu – hranoly, bedny, pytle, svazky železa a podobně. Při postranním tahu provazu se valí a točí po předmětu.

Použití:

  • uvázání lodě k molu
  • v horolezectví

OSMIČKOVÝ UZEL

Uzel se uvazuje na koncích lan, aby nevyklouzla z otvorů, kladky, při slaňování ze slaňovací osmy a podobně. Na rozdíl od očka neničí tolik lano při silném zatížení a v porovnání s ním se lépe rozvazuje.

Použití:

  • horolezectví
  • námořnictví

RYBÁŘSKÁ SPOJKA

Je velmi vhodný ke spojování slabých a kluzkých šňůr a vlasců. Musejí však mít přibližně stejný průměr. Při silném zatažení uzel prakticky nejde rozvázat a je lepší jej odříznout.

Použití:

  • rybářství

ŠKOTOVÝ UZEL

Hodí se ke spojení dvou lan nestejného průměru, materiálu i vlastností. Můžete tak spojit dvě nitě při tkaní koberce, přivázat lanko ke stanové celtě, pokud se roztrhne plátěné oko. Stavební a přístavní dělníci tento uzel často používají k připevnění ocelového lana na hák pro zvedání jeřábem.

Uzel se celkem snadno rozvazuje i když byl silně zatažen a neničí lana.

Použití:

  • spojování lan nestejného průměru a materiálu

LIŠČÍ SMYČKA

Liščí smyčka je hodně známý a hojně používaný uzel. Používá se všude tam, kde je potřeba připevnit lano k nějakému nejlépe válcovému předmětu.

Použití:

  • připevnění lana k válcovému předmětu

PRUSÍK

Všechny druhy prusíkovacích uzlů se používají při šplhání po laně, záchraně po pádu, sestavování kladkostrojů či sebejištění na laně pod slaňovací osmou. Pokud se omotává silnějším lanem, uzel se špatně zatahuje a na laně dostatečně nedrží, je vhodnější použít tenčí lano než to, na které vážeme.

Funkce Prusíkových uzlů spočívá v tom, že při pohybu podél lana je člověk navázán smyčkou prusíkovým uzlem na lano a smyčku má například karabinou připnutou k bedernímu nebo prsnímu úvazu. Jak postupuje podél lana, uzel je volný a lze jím po laně posouvat. V okamžiku zatížení (pád, …) se uzel sevře okolo lana a tření mu brání posunu po laně.

Jednoduchý Prusíkův uzel je základní zadrhovací uzel. Na laně však nemá dostatečnou pevnost, proto se raději používá jeho dvojitá varianta.

Použití:

  • v horolezectví – sebejištění

ZKRACOVAČKA

Zkracovačky slouží k tomu, abychom nemuseli řezat lana kdykoli potřebujeme jeho kratší kus. Ono se pak nastavuje obtížně a uzel vždy není to nejlepší. Třeba takové lanko na napínání stanové celty byste pak neustále zkracovali a navazovali až by nebylo použitelné.

Použití:

  • dočasné zkracování lan

POUTA

Pokud budeme potřebovat někdy spoutat nějakého padoucha a budeme mít po ruce pouze provaz, ideální bude použít provazová pouta. Samozřejmě můžeme někoho spoutat pouze do příjezdu POLICIE ČR. Doporučuje se volné konce opatřit nějakou pojistkou proti rozvázání, např. osmou atd.

Použití:

  • ke svazování padouchů 🙂

Dračí smyčka

V horolezectví již méně užívaný uzel, který byl nahrazen vylepšenými variantami. Stále má však mezi horolezci svoje místo. Významný užitek uzel přináší při nouzových situacích při kterých se uváže na tělo místo sedacího postroje. Takto lze spustit zachraňovanou osobu od nebezpečí.

Použití:

  • horolezectví
  • nouzové spouštění osob

ZDROJE:

  • www.wikipedia.com
  • www.youtube.com

A hlavně skvělý web o uzlech, který doporučujeme navštívit a který je plný informací o těch nejrůznějších uzlech.

www.gord.gringo.cz/